Az érett vöröset sem mindig, néha viszont a fehéret is. Az ideális időtartam nagyon sok mindentől függ. Van, amit érdemes duplán. Tudj meg mindent 4 perc alatt a dekantálásról!
Dekantálás során egyrészt áttöltjük a bort mégpedig úgy, hogy az üvegben tartjuk a borban képződött üledéket, vagyis az már nem kerül a dekantáló edénybe (és természetesen elfogyasztásra sem). Másrészről ezáltal szellőztetjük a bort. Erre több okból is szükség lehet. Az etanol, ami a jellegzetes alkoholillatot adja, az oxigénnel találkozva gyorsan távozik, akárcsak a záptojás szagú szulfitok, amit mikrobiológiai megfontolásokból ma már majdnem minden bor tartalmaz.
Hogyan dekantáljunk?
Mindenképpen olyan dekantáló edényre van szükségm amiben a bor a lehető legnagyobb felületen érintkezik a levegővel. A legelterjedtebb edények üvegből készülnek, jellegzetes hosszú nyakuk és hasas testük van. Léteznek már az üveg szájára illeszthető úgynevezett areátorok és dekantáló tornyok is (lent a Vintouri dekantáló tornyáról látható fénykép). A lényeg ezeknél is ugyanaz: az italt átnyomjuk egy tölcséren, a túlnyomás alatt lévő bor találkozik az oxigénnel.
- mindig a dekantáló üveg falára töltsük a bort, hogy amíg lekerül az edény aljára, addig is minél tovább érintkezzen a levegővel
- az idős borok szinte biztosan tartalmaznak üledéket, ezért ezeknél sose töltsük ki az egész palackot
- ha igazán profik akarunk lenni, használjunk égő gyertyát is: tegyük le magunkkal szembe, hogy hátulról világítsa meg a palackot, így dekantálás közben látjuk, mikor érünk az üledékhez, hol kell tehát megállnunk
- A fiatal, de tanninban gazdag, strukturált vörösborokat (pl. cabernet sauvignon, syrah, sangiovese). Minél szikárabb és fiatalabb a bor, annál korábban bontsuk fel a fogyasztás előtt.
- Az idős vörösborokat, amelyeknél a lerakódott üledéket el kell távolítsuk. Bortól függően 2-3 óráig, extrém esetben 18-20 óriág is terjedhet a dekantálás ideje. Fontos, hogy a dekantálóba kitöltött bort legkésőbb 24 órán belül elfogyasszuk.
- Ásványos talajú termőhelyről származó, hordóban érlelt fehéreket (burgundi és a rhône-i borokat a német rizlinget, az elzászi traminit és a somlói borokat).
- pinot noir / chardonnay: 30-40 perc (pl. Burgundia)
- komolyabb somlói / tokaji tételek: 50-60 perc
- malbec: 1 óra
- grenache / garnacha házasítás: 1 óra (pl. Côtes du Rhône)
- cabernet sauvignon / merlot: 2 óra (pl. Bordeaux)
- tempranillo: 2 óra (pl. Rioja, Ribera del Deuro)
- sangiovese: 2 óra (pl.. Brunello di Montalcino, Chianti)
- Vintage Port / Madeira: 2 óra
- syrah / shiraz: 2–3 óra
- mourvèdre / monastrell 2–3 hours (pl. Bandol)
- nebbiolo: 3+ óra (pl. Barolo, Barbaresco)
Mit ne dekantáljunk?
Könnyed, egy év szavatosságú borokat (pl. rozékat) sose dekantáljunk.
Mi a dupla dekantálás?
- a zárkózott borok is viszonylag hamar kinyílnak
- kétszer történik üledék eltávolítás